چهلستون بخشی از شهرت اصفهان ملقب به نصف جهان

چهلستون بخشی از شهرت اصفهان ملقب به نصف جهان

کاخ چهلستون اصفهان - سامانه رزرواسیون مهر

چهل‌ستون از بناهای تاریخی استان اصفهان است . باغ چهل ستون تنها قسمت کوچکی از باغ وسیع جهان نما است و مساحت آن 67000 متر مربع است ، پیشینه آن به قبل از دوران صفوی می رسد . شاه عباس اول احداث آن را آغاز کرد و در میان آن عمارتی ساخت و در دوران شاه عباس دوم این ساختمان دچار تحولات زیادی شد و قسمت هایی افزوده شد .       
 در این کاخ قسمت های دیدنی و جالب توجه زیادی از جمله : ‌ستون‌های عظیم ، تالارهای هجده ستون ، تالار آیینه ، شیرهای سنگی چهار گوشه حوض مركزی تالار و ازاره‌ های مرمری منقش اطراف كه معرف صنعت حجاری دوره صفویه است ، تزیینات عالی طلا كاری سرسرای پادشاهی ، اتاق‌های طرفین تالار آینه و تابلوهای بزرگ نقاشی تالار پادشاهی (شامل تصویر شاهان صفوی) ، تصویری از شاه عباس اول با تاج مخصوص و مینیاتورهای دیگری در اتاق گنجینه كه بعد از مرمت از زیر گچ خارج شده است بر سقف ایوان و دیوار تالارهای كوچک و بزرگ این كاخ نقاشی ‌های زیبایی به چشم می ‌خورد كه با رنگ های متنوع و جذاب چشم را می ‌نوازند . این نقاشی ها در قاب‌های چوبی ظریفی به اشكال مختلف هندسی كشیده شده‌اند . نقاشی ‌های مینیاتوری زیبایی نیز بر دیوار و سقف مشهود است . تزیینات آینه كاری ، مقرنس كاری ، گچ بری و لوح‌ هایی با خط نسخ مشكی بر زمینه گل و بوته را باید به مجموعه آثار هنری این كاخ افزود. 
در نامگذاری این بنا به عنوان چهل ستون به دو دلیل می توان اشاره نمود : نخست آنکه عدد 40 در عرفان اسلامی نماد تعدد و کثرت است و دوم آنکه انعکاس تصویر 20 ستون ایوان ضلع شرقی کاخ در استخر مقابل ، در مجموع تعداد ستون ها را به چهل می رساند . 

جهت مشاهده اطلاعات بیشتر درمورد کاخ چهلستون اصفهان اینجا کلیک نمائید . 


برچست ها : ,,,,,,,,,