معماری افسانه ای آرامگاه خیام ریاضیدان پرآوازه ایران


خیام یا خیامی شهرت و لقب و تخلص ابوالفتح یا به قولی ابو حفضغیاث الدین عمر بن ابراهیم نیشابوری حكیم و ریاضی دان و شاعر پر آوازه ایران در قرون 5و 6 هجری قمری است كه تفصیل زندگی او نیز با روایات افسانه ای در هم آمیخته است . اغلب به تدریس حكمت و مطالعه در علوم ریاضی اشتغال داشته است و گاه اشعاری می سروده. از جمله آثار او ست رساله هایی در جبر و مقاله (جبر خیام) فی شرح ما اشكل من مصادرات اقلیدس مختصری در طبیعیات در وجود  در كون و تكلیف و چند رساله دیگر از جمله نوروزنامه - كه صحت انتساب آن مورد تردید است- كتاب الزیج الملكشاهی كه به تازگی با ترجمه روسی در مسكو به چاپ رسیده است اشعاری عربی و شماری رباعیات . برخی از رباعیات كه به او نسبت داده شده با شخصیت وی سازگار نیست و از آن گذشته از شمار و تعداد رباعیات وی آمار دقیقی در دسترس نیست. در قدیم نیز شهرت خیام شاعری نبوده است و قدیمیترین ماخذی كه در آن رباعیات خیام ذكر شده استتاریخ الحكما شهروزی و مرصاد العباد نجم الدین رازی است.اشعار وی به زبانهای گوناگون چون فرانسوی انگلیسی آلمانی  ایتالیاییروسی و...ترجمه شده است. كتاب تحلیل شخصیت خیامنوشته استاد علامه محمد تقی جعفری به تفصیل حكیم خیام را معرفی كرده است . 

آرامگاه کنونی خیام در شهر نیشابور ، در باغی که مقبرهٔ امامزاده محروق ، از نوادگان سجاد امام چهارم شیعیان در آن واقع است قرار گرفته‌ , این باغ در زمان حیات خیام در محله شادیاخ نیشابور بوده و آرامگاه او اکنون همان جایی است که به قول نظامی عروضی هر بهار در آن گل‌افشانی می‌شده است . 

 

باغ آرامگاه خیام که از باغ‌های دیدنی در ایران معاصر است و مجموعه‌ای از کتابخانه ، موزه و مهمانخانه را داراست . مساحت باغ خیام بیست هزار متر مربع و طول بنای یادبود مشبک آن ۱۸ متر است و اطراف آن‌را درختان کاج احاطه کرده‌اند .  تندیسی از حکیم عمرخیام در محوطه ورودی باغ نصب شده است.

جهت مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد آرامگاه خیام نیشابوری اینجا کلیک نمائیدبرچست ها : ,,,,,,